Category: Stewardship

Easy Homemade Bathroom Cleaner

I found a really complicated recipe – three different kinds of essential oils, a soap, some household products. Seemed like a science experiment. The next place I looked, I saw one that had two simple ingredients. I thought I’d try that one first, for the ease of the simplicity. I figured if I didn’t like it, I could start getting more complicated.

Print Friendly, PDF & Email
Share

Budgeting Spreadsheet

One of the first things I did was create a budget. I created a Microsoft Excel Worksheet and listed anything on which I would likely spend money: food, sundries, dining out, gasoline, etc. Once I did that, I figured what I might spend in a month’s time and set a budget. Once I had the monthly budget, I multiplied each number by 12 and came up with the annual budget. So, I created a worksheet within this spreadsheet that had the annual budget numbers. I work with an annual number, because, for instance, my birthday gift budget is $50 per month. However, there are months that I don’t spend $50, and there are months that I do spend $150 — but what I want to look at is the annual expenditures and budgets.

Print Friendly, PDF & Email
Share

A Lesson from Love

Seeds of Faith Team MemberWednesday morning, I was feeling really sorry for myself. Wednesday is my day to volunteer and cook at the soup kitchen, which normally is so fulfilling to me, but that day was the day before Gregg’s birthday and I was dwelling on it. That afternoon, a young wife and mother came into the dining room to eat.

Print Friendly, PDF & Email
Share

Tip: Saving Money On Yeast

I make all of my bread homemade. About a month into making this commitment, it occurred to me that yeast, the way I was purchasing it, isn’t cheap. On sale, it seems like I could find the three-envelops of yeast for about $1.10. One loaf of bread, one batch of buns, one patch of pita bread, two pizza doughs — all of those take one envelope of yeast.I make all of my bread homemade. About a month into making this commitment, it occurred to me that yeast, the way I was purchasing it, isn’t cheap. On sale, it seems like I could find the three-envelops of yeast for about $1.10. One loaf of bread, one batch of buns, one patch of pita bread, two pizza doughs — all of those take one envelope of yeast.

Related Posts with Thumbnails
Print Friendly, PDF & Email
Share

Copyright © 2009 - 2022 Hallee the Homemaker All Rights Reserved.